AD58BS, Open End Blind Rivet 5/32 in Dia. (0.376-0.500 Grip) Domed Head, Aluminum/Steel, Plain
SKU: 04664 | MPN: AD58BSDetails
| Specifications | |
|---|---|
| Manufacturer | Stanley Engineered Fastening |
| MPN | AD58BS |
| Head Style | Domed Head |
| Diameter Nominal | 5/32 in |
| Diameter | 0.153-0.159 in |
| Body Length Nominal | 0.650 in |
| Grip Range | 0.376-0.500 in |
| Blind Side Protrusion | 0.790 in |
| Mandrel Diameter Nominal | 0.095 in |
| Material Mandrel | Steel |
| Material Body | Aluminum |
| Material Body Detail | 5056 Aluminum |
| Finish Body | Plain |
| Finish Mandrel | Protective Coating |
| Flange Diameter | 0.296-0.328 in |
| Flange Thickness | 0.039-0.047 in |
| Hole Size | 0.160-0.164 in |
| Minimum Grip | 0.376 in |
| Maximum Grip | 0.5 in |
| Hole Size Min. | 0.16 in |
| Hole Size Max. | 0.164 in |
| Material Shear Strength | 340 Lbs. |
| Material Tensile Strength | 490 Lbs. |