AD41-43ABS, Open End Blind Rivet 1/8 in (0.039-0.187 in Grip) Domed Head, Aluminum, Plain
SKU: 63578 | MPN: AD41-43ABSDetails
| Specifications | |
|---|---|
| Manufacturer | Stanley Engineered Fastening |
| MPN | AD41-43ABS |
| Description | POP 3.2mm [1/8] Aluminum / Aluminum Multi-grip Rivets |
| Head Style | Domed Head |
| Diameter Nominal | 1/8 in |
| Diameter | 0.122-0.128 in |
| Body Length Nominal | 0.313 in |
| Grip Range | 0.039-0.187 in |
| Blind Side Protrusion | 0.433 in |
| Mandrel Diameter Nominal | 0.076 in |
| Material Mandrel | Aluminum |
| Material Body | Aluminum |
| Material Body Detail | 1100 Aluminum |
| Finish Body | Plain |
| Finish Mandrel | Plain |
| Flange Diameter | 0.238-0.262 in |
| Flange Thickness | 0.032-0.040 in |
| Hole Size | 0.129-0.142 in |
| Minimum Grip | 0.039 in |
| Maximum Grip | 0.187 in |
| Hole Size Min. | 0.129 in |
| Hole Size Max. | 0.142 in |
| Material Shear Strength | 65 Lbs. |
| Material Tensile Strength | 85 Lbs. |