| Specification |
|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part Number | AC-832-1 |
| Description | AC-832-1 Floating Nut |
| Product Type | AC |
| Thread Size | #8-32 |
| Material Specification | 300 Series Stainless Steel |
| Finish Specification | Passivated and/or tested per ASTM A380 |
| Thread Code | 832 |
| Shank Code | 1 |
| A Shank Max. | 0.038 in |
| Min. Sheet Thickness | .038 in |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 70 / HB 125 or Less |
| Thread Specification | Internal, ANSI B1.1, 2B |
| Float | 0.015" minimum, in all directions from center, .030" total |
| Material Finish | Passivated and/or tested per ASTM A380 |
| Fastener Nut Material | 300 Series Stainless Steel |
| Fastener Retainer Material | 300 Series Stainless Steel |
| C | 0.367 in Max. |
| D | 0.365 in Max. |
| E | 0.440 in ± .015 |
| T1 | 0.13 in Max. |
| Hole Size in Sheet | 0.368 in + .003 - .000 |
| Min. Dist. Hole C/L to Edge | 0.34 in |