6675-5BR095 DODGE ULTRASERT III
SKU: 50267 | MPN: 6675-5BR095Details
| Specifications | |
|---|---|
| Manufacturer | Stanley Engineered Fastening |
| Manufacturer's Part No. | 6675-5BR095 |
| Material | Brass |
| Thread Size | M5 x 0.8 |
| Diameter | 7.13 mm |
| A - Diameter | 7.13 mm ± 0.10 |
| B - Diameter | 6.32 mm ± 0.08 |
| L - Length | 9.52 mm |
| D - Hole Size | 6.45 mm 0.08 |
| Minimum Boss Diameter | 14.18 mm |
| Minimum Hole Depth | 10.29 mm |
| Hole Taper Angle | n/a |
| Product Line Description | Symmetrical brass insert designed for high-volume production in ultrasonic, heat or molded in installations. |
| Features & Benefits | » No orientation required and ideal for automated assembly » Opposing diagonal knurls provide torque resistance » Lead in pilots for rapid and accurate positioning |
| Test Data | |
| ABS Rotation | 6.55 N·m |
| ABS Tensile | 2197 N |
| Polycarbonate Rotation | 13.56 N·m |
| Polycarbonate Tensile | 4475 N |
| Nylon 6/6 Rotation_N·m | 16.50 N·m |
| Nylon 6/6 Tensile_N | 2909 N |
| Structural Foam Rotation | 10.51 N·m |
| Structural Foam Tensile | 3198 N |