6675-4BR081 DODGE ULTRASERT III
SKU: 80211 | MPN: 6675-4BR081Details
| Specifications | |
|---|---|
| Manufacturer | Stanley Engineered Fastening |
| Manufacturer's Part No. | 6675-4BR081 |
| Material | Brass |
| Thread Size | M4 x 0.7 |
| Diameter | 6.35 mm |
| A - Diameter | 6.35 mm ± 0.10 |
| B - Diameter | 5.54 mm ± 0.08 |
| L - Length | 8.15 mm |
| D - Hole Size | 5.67 mm 0.08 |
| Minimum Boss Diameter | 12.64 mm |
| Minimum Hole Depth | 8.92 mm |
| Hole Taper Angle | n/a |
| Product Line Description | Symmetrical brass insert designed for high-volume production in ultrasonic, heat or molded in installations. |
| Features & Benefits | » No orientation required and ideal for automated assembly » Opposing diagonal knurls provide torque resistance » Lead in pilots for rapid and accurate positioning |
| Test Data | |
| ABS Rotation | 4.86 N·m |
| ABS Tensile | 1695 N |
| Polycarbonate Rotation | 8.47 N·m |
| Polycarbonate Tensile | 3576 N |
| Nylon 6/6 Rotation_N·m | 9.38 N·m |
| Nylon 6/6 Tensile_N | 2879 N |
| Structural Foam Rotation | 9.72 N·m |
| Structural Foam Tensile | 2700 N |