6675-2.5BR057 DODGE ULTRASERT III
SKU: 07285 | MPN: 6675-2.5BR057Details
| Specifications | |
|---|---|
| Manufacturer | Stanley Engineered Fastening |
| Manufacturer's Part No. | 6675-2.5BR057 |
| Material | Brass |
| Thread Size | M2.5 x 0.45 |
| Diameter | 4.54 mm |
| A - Diameter | 4.54 mm ± 0.10 |
| B - Diameter | 3.91 mm ± 0.08 |
| L - Length | 5.74 mm |
| D - Hole Size | 4.04 mm 0.08 |
| Minimum Boss Diameter | 9.44 mm |
| Minimum Hole Depth | 6.51 mm |
| Hole Taper Angle | n/a |
| Product Line Description | Symmetrical brass insert designed for high-volume production in ultrasonic, heat or molded in installations. |
| Features & Benefits | » No orientation required and ideal for automated assembly » Opposing diagonal knurls provide torque resistance » Lead in pilots for rapid and accurate positioning |
| Test Data | |
| ABS Rotation | 2.71 N·m |
| ABS Tensile | 1196 N |
| Polycarbonate Rotation | 2.71 N·m |
| Polycarbonate Tensile | 1321 N |
| Nylon 6/6 Rotation_N·m | 2.71 N·m |
| Nylon 6/6 Tensile_N | 1455 N |
| Structural Foam Rotation | 2.71 N·m |
| Structural Foam Tensile | 1428 N |