| Specifications |
|---|
| Manufacturer | Stanley Engineered Fastening |
| Manufacturer's Part No. | 6635-4BR500 |
| Material | Brass |
| Thread Size | 1/4-20 |
| Diameter | .342 in |
| A - Diameter | .342 in ± 0.004 |
| B - Diameter | .312 in ± 0.003 |
| L - Length | .500 in |
| D - Hole Size | .317 in +.003 -.000 |
| Minimum Boss Diameter | .684 in |
| Minimum Hole Depth | 0.53 in |
| Hole Taper Angle | n/a |
| Product Line Description | Symmetrical brass insert designed for high-volume production in ultrasonic, heat or molded in installations. |
| Features & Benefits | » No orientation required and ideal for automated assembly » Opposing diagonal knurls provide torque resistance » Lead in pilots for rapid and accurate positioning |
| |
| Test Data |
|---|
| ABS Rotation_lb·in | 143 lb·in |
| ABS Tensile_lb | 869 lb |
| Polycarbonate Rotation_lb·in | 239 lb·in |
| Polycarbonate Tensile_lb | 1666 lb |
| Nylon 6/6 Rotation_lb·in | 248 lb·in |
| Nylon 6/6 Tensile_lb | 1362 lb |
| Structural Foam Rotation_lb·in | 230 lb·in |
| Structural Foam Tensile_lb | 1240 lb |