6092-4TFBM475 DODGE ULTRASEAL
SKU: 80155 | MPN: 6092-4TFBM475Details
| Specifications | |
|---|---|
| Manufacturer | Stanley Engineered Fastening |
| Manufacturer's Part No. | 6092-4TFBM475 |
| Material | Brass |
| Thread Size | 1/4-18 |
| Diameter | .475 in |
| A - Diameter | .475 in |
| B - Diameter | .736 in |
| L - Length | .505 in |
| D - Hole Size | .685 in |
| Minimum Boss Diameter | 0.972 in |
| E - Minimum Hole Depth | 0.505 in |
| Hole Taper Angle | 8 degrees |
| Features & Benefits | » For installation after molding using heat » High temperature O-ring provides pressure tight seal » Installation temperatures up to 600°F; operating temperature up to 400°F » Diagonal knurls and fin profiles exceed rotational and tensile requirements |
| Product Line Description | Innovative Pipe Thread Insert provides a pressure tight seal over a broad range of temperatures. |
| Test Data | |
| ABS Tensile_lb | 1000 lb |
| Polycarbonate Rotation_lb·in | 575 lb·in |
| Recommended Pressure_psi | up to 250 psi |