6075L-6BR127 DODGE ULTRASERT II
SKU: 80012 | MPN: 6075L-6BR127Details
| Specifications | |
|---|---|
| Manufacturer | Stanley Engineered Fastening |
| Manufacturer's Part No. | 6075L-6BR127 |
| Material | Brass |
| Thread Size | M6 x 1 |
| Diameter | 9.52 mm |
| A - Diameter | 9.52 mm ± 0.13 |
| B - Diameter | 8.43 mm ± 0.13 |
| L - Length | 12.70 mm |
| C - Hole Size | 8.15 mm ± 0.03 |
| D - Hole Taper Diameter | 9.22 mm ± 0.03 |
| Minimum Boss Diameter | 19.06 mm |
| Minimum Hole Depth | 13.47 mm |
| Hole Taper Angle | 8 degrees |
| Features & Benefits | » Screw-Lock feature has unique locking element for vibration applications » Eliminates need for patches, lock washers or locking compounds » Ideal for adjusting screw applications |
| Product Line Description | A unique internal locking element that locks the screw in place. |
| Test Data | |
| ABS Rotation | 13.11 N·m |
| ABS Tensile | 5147 N |
| Polycarbonate Rotation | 26.10 N·m |
| Polycarbonate Tensile | 9221 N |
| Nylon 6/6 Rotation_N·m | 24.86 N·m |
| Nylon 6/6 Tensile_N | 9862 N |
| Structural Foam Rotation | 14.80 N·m |
| Structural Foam Tensile | 5208 N |
| Prevailing Torque Maximum_N·m | 3.62 N·m |
| Prevailing Torque Minimum_N·m | 0.51 N·m |