6075L-5BR111 DODGE ULTRASERT II
SKU: 80202 | MPN: 6075L-5BR111Details
| Specifications | |
|---|---|
| Manufacturer | Stanley Engineered Fastening |
| Manufacturer's Part No. | 6075L-5BR111 |
| Material | Brass |
| Thread Size | M5 x 0.8 |
| Diameter | 8.33 mm |
| A - Diameter | 8.33 mm ± 0.13 |
| B - Diameter | 7.19 mm ± 0.13 |
| L - Length | 11.10 mm |
| C - Hole Size | 7.06 mm ± 0.03 |
| D - Hole Taper Diameter | 8.00 mm ± 0.03 |
| Minimum Boss Diameter | 16.66 mm |
| Minimum Hole Depth | 11.87 mm |
| Hole Taper Angle | 8 degrees |
| Features & Benefits | » Screw-Lock feature has unique locking element for vibration applications » Eliminates need for patches, lock washers or locking compounds » Ideal for adjusting screw applications |
| Product Line Description | A unique internal locking element that locks the screw in place. |
| Test Data | |
| ABS Rotation | 8.81 N·m |
| ABS Tensile | 3599 N |
| Polycarbonate Rotation | 15.82 N·m |
| Polycarbonate Tensile | 6761 N |
| Nylon 6/6 Rotation_N·m | 19.54 N·m |
| Nylon 6/6 Tensile_N | 7037 N |
| Structural Foam Rotation | 8.08 N·m |
| Structural Foam Tensile | 3903 N |
| Prevailing Torque Maximum_N·m | 2.26 N·m |
| Prevailing Torque Minimum_N·m | 0.17 N·m |