| Specifications |
|---|
| Manufacturer | Stanley Engineered Fastening |
| Manufacturer's Part No. | 6041-4BR300 |
| Material | Brass |
| Thread Size | 1/4-28 |
| Diameter | 0.375 in |
| A - Diameter | 0.375 in ± 0.005 |
| B - Diameter | 0.354 in ± 0.005 |
| L - Length | 0.300 in |
| C - Hole Size | 0.349 in ± 0.001 |
| D - Hole Taper Diameter | 0.363 in ± 0.001 |
| Minimum Boss Diameter | 0.750 in |
| Minimum Hole Depth | 0.33 in |
| Hole Taper Angle | 8 degrees |
| Additional Information | Dodge Ultraserts can be installed using ultrasonic equipment (moderate to high production) or thermal installation equipment (prototype work and low quantity production). Thermal equipment can be as simple as a soldering iron held by hand or mounted in an arbor or drill press. More refined equipment is available with adjustments and settings for precise uniform installations. |
| Features & Benefits | » Installed ultrasonically or with heat » Two lengths allow for increased design flexibility » Diagonal knurls and undercuts provide superior assembly strength » Excellent design for automated systems |
| Product Line Description | Ultrasert® II brass inserts are designed for ultrasonic or heat installation into thermoplastics and structural foam materials. The external configuration features parallel diagonal knurls for optimum torque resistance and undercuts for superior tensile strength. A flange provides positive pressure to the molten plastic, assuring complete filling of the knurls and undercuts for high assembly strength. The tapered design allows for rapid and accurate positioning of the insert prior to installation. |
| |
| Test Data |
|---|
| ABS Rotation_lb·in | 102 lb·in |
| ABS Tensile_lb | 700 lb |
| Polycarbonate Rotation_lb·in | 157 lb·in |
| Polycarbonate Tensile_lb | 1283 lb |
| Nylon 6/6 Rotation_lb·in | 132 lb·in |
| Nylon 6/6 Tensile_lb | 973 lb |
| Structural Foam Rotation_lb·in | 123 lb·in |
| Structural Foam Tensile_lb | 769 lb |