| Specifications |
|---|
| Manufacturer | Stanley Engineered Fastening |
| Manufacturer's Part No. | 6035L-4BR500 |
| Material | Brass |
| Thread Size | 1/4-20 |
| Diameter | .375 in |
| A - Diameter | 0.375 in ± 0.005 |
| B - Diameter | .332 in ± 0.005 |
| L - Length | .500 in |
| C - Hole Size | .321 in ± 0.001 |
| D - Hole Taper Diameter | .363 in ± 0.001 |
| Minimum Boss Diameter | .750 in |
| Minimum Hole Depth | 0.53 in |
| Hole Taper Angle | 8 degrees |
| Features & Benefits | » Screw-Lock feature has unique locking element for vibration applications » Eliminates need for patches, lock washers or locking compounds » Ideal for adjusting screw applications |
| Product Line Description | A unique internal locking element that locks the screw in place. |
| |
| Test Data |
|---|
| ABS Rotation_lb·in | 116 lb·in |
| ABS Tensile_lb | 1157 lb |
| Polycarbonate Rotation_lb·in | 231 lb·in |
| Polycarbonate Tensile_lb | 2073 lb |
| Nylon 6/6 Rotation_lb·in | 220 lb·in |
| Nylon 6/6 Tensile_lb | 1884 lb |
| Structural Foam Rotation_lb·in | 131 lb·in |
| Structural Foam Tensile_lb | 1171 lb |
| Prevailing Torque Maximum_lb·in | 32 lb·in |
| Prevailing Torque Minimum_lb·in | 4.5 lb·in |