| Specifications |
|---|
| Manufacturer | Stanley Engineered Fastening |
| Manufacturer's Part No. | 6035L-3BR375 |
| Material | Brass |
| Thread Size | #10-24 |
| Diameter | .297 in |
| A - Diameter | 0.297 in ± 0.005 |
| B - Diameter | .251 in ± 0.005 |
| L - Length | .375 in |
| C - Hole Size | .246 in ± 0.001 |
| D - Hole Taper Diameter | .277 in ± 0.001 |
| Minimum Boss Diameter | .594 in |
| Minimum Hole Depth | 0.405 in |
| Hole Taper Angle | 8 degrees |
| Features & Benefits | » Screw-Lock feature has unique locking element for vibration applications » Eliminates need for patches, lock washers or locking compounds » Ideal for adjusting screw applications |
| Product Line Description | A unique internal locking element that locks the screw in place. |
| |
| Test Data |
|---|
| ABS Rotation_lb·in | 68 lb·in |
| ABS Tensile_lb | 726 lb |
| Polycarbonate Rotation_lb·in | 125 lb·in |
| Polycarbonate Tensile_lb | 1388 lb |
| Nylon 6/6 Rotation_lb·in | 133 lb·in |
| Nylon 6/6 Tensile_lb | 1310 lb |
| Structural Foam Rotation_lb·in | 72 lb·in |
| Structural Foam Tensile_lb | 801 lb |
| Prevailing Torque Maximum_lb·in | 20 lb·in |
| Prevailing Torque Minimum_lb·in | 1.5 lb·in |