500508-7 DODGE TAPERTUFF
SKU: 50268 | MPN: 500508-7Details
| Specifications | |
|---|---|
| Manufacturer | Stanley Engineered Fastening |
| Manufacturer's Part No. | 500508-7 |
| Material | Brass |
| Thread Size | M5 x 0.8 |
| Diameter | 7.15 mm |
| A - Diameter | 7.15 mm ± 0.13 |
| B - Diameter | 6.15 mm ± 0.10 |
| L - Length | 7 mm |
| Length Tolerance | ± 0.13 mm |
| Minimum Boss Diameter | 10.90 |
| Minimum Hole Depth | 7.77 mm |
| Hole Taper Angle | 8 degrees |
| Pilot Diameter | 6.15 mm |
| Pilot Diameter [Tolerance] | ± 0.10 |
| Hole Taper Diameter | 6.95 mm |
| Hole Taper Diameter [Tolerance] | ± 0.05 mm |
| Hole Taper Depth | undefined |
| Installation Method | Ultrasonic/Heat Staking |