500407-6 DODGE TAPERTUFF
SKU: 50261 | MPN: 500407-6Details
| Specifications | |
|---|---|
| Manufacturer | Stanley Engineered Fastening |
| Manufacturer's Part No. | 500407-6 |
| Material | Brass |
| Thread Size | M4 x 0.7 |
| Diameter | 5.97 mm |
| A - Diameter | 5.97 mm ± 0.13 |
| B - Diameter | 5.12 mm ± 0.10 |
| L - Length | 6 mm |
| Length Tolerance | ± 0.13 mm |
| Minimum Boss Diameter | 9.80 |
| Minimum Hole Depth | 6.77 mm |
| Hole Taper Angle | 8 degrees |
| Pilot Diameter | 5.12 mm |
| Pilot Diameter [Tolerance] | ± 0.10 |
| Hole Taper Diameter | 5.85 mm |
| Hole Taper Diameter [Tolerance] | ± 0.05 mm |
| Hole Taper Depth | undefined |
| Installation Method | Ultrasonic/Heat Staking |