500305-5 DODGE TAPERTUFF
SKU: 50255 | MPN: 500305-5Details
| Specifications | |
|---|---|
| Manufacturer | Stanley Engineered Fastening |
| Manufacturer's Part No. | 500305-5 |
| Material | Brass |
| Thread Size | M3 x 0.5 |
| Diameter | 4.78 mm |
| A - Diameter | 4.78 mm ± 0.13 |
| B - Diameter | 4.10 mm ± 0.10 |
| L - Length | 5 mm |
| Length Tolerance | ± 0.13 mm |
| Minimum Boss Diameter | 8.00 |
| Minimum Hole Depth | 5.77 mm |
| Hole Taper Angle | 8 degrees |
| Pilot Diameter | 4.10 mm |
| Pilot Diameter [Tolerance] | ± 0.10 |
| Hole Taper Diameter | 4.45 mm |
| Hole Taper Diameter [Tolerance] | ± 0.05 mm |
| Hole Taper Depth | undefined |
| Installation Method | Ultrasonic/Heat Staking |