5/16-18 X 1 1/4" Socket Head Cap Screw
SKU: 06319 |Details
| Specifications | |
|---|---|
| Manufacturer | Approved Supplier |
| Part Number | SW06319 |
| Description | 5/16"-18 X 1 1/4" Socket Head Cap Screw Alloy Steel Black |
| Thread Size | 5/16-18 |
| Length | 1-1/4" |
| Material | Alloy Steel |
| Finish | Black |
| Thread Specification | UNC-Coarse |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Series | Coarse |
| Industry Standards Met | ANSI/ASME B18.3, 1960 Series |
| System of Measurement | Inch |
| Head Diameter | .469/.446 |
| Head Height | .312/.306 |
| Head Style | Socket Head |
| Drive Type | Internal Hex |
| Drive Size | 1/4" |