| Specifications |
|---|
| Thread Size | M5X0.8 |
| Coating | No Finish |
| Wire Insert Series | Locking |
| Wire Insert Type | Tanged |
| Material | Stainless Steel |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Length Nominal Dia. | 1 Dia. |
| Material Specification | AS7245 |
| Number of Free Coils | 4-1/8 |
| Free Coil Diameter Min. | 6.25 mm |
| Free Coil Diameter Max. | 6.80 mm |
| Finish Specification | n/a |
| |
| Locking Torque Data |
|---|
| Locking Torque Max. | 1.6 N·m |
| Locking Torque Min. 15th Cycle | 0.3 N·m |
| |
| Drilling Data |
|---|
| Suggested Drill Size ~ Aluminum | 5.20 mm |
| Suggested Drill Size ~ Steel, Magnesium, Plastic | 5.30 mm |
| Minimum Drilling Depth for Bottoming Taps | 8.20 mm |
| Minimum Drilling Depth for Plug Taps | 12.30 mm |
| Drilling Information | The minimum drilling depths shown below allow for the following recommended practices: 1. Countersinking the drilled hole to prevent a feather edge at the start of the tapped hole. 2. 3/4 - 1-1/2 pitch of insert "set-down" to allow for maximum production tolerance. Dimensions are shown for both plug and bottoming taps. (Note: Plug taps M8 and smaller have a male center and the drilled hole depth dimensions allow for this length (one half of the diameter of the holt). Calculation of dimension "F" is as follows: For Plug Taps M8 and smaller: F = Insert Nominal Length (Q) + .5 (Bolt Nominal Diameter) + 4P (Tap Chamfer) + 1P (allowance for countersink and maximum insert set-down). For Plug Taps M10 and larger: F = Insert Nominal Length(Q) + 4P (Tap Chamfer) + 1P (allowance for countersink and maximum insert set-down). For Bottoming Taps: F = Insert Nominal Length (Q) + 2P (Tap Chamfer) + 1P (allowance for countersink and maximum insert set-down). |
| |
| Tapping Data |
|---|
| Countersink Diameter Min. | 5.80 mm |
| Countersink Diameter Max. | 6.40 mm |
| Pitch Diameter Min. | 5.52 mm |
| Pitch Diameter Max. ~ Class of Fit 4H_mm | 5.58 mm |
| Pitch Diameter Max. ~ Class of Fit 5H_mm | 5.60 mm |
| Minimum Tapping Depth | 5.80 mm |
| Tap Major Diameter Max. | 6.14 mm |
| |
| Taps & Gages |
|---|
| Tap High Spiral Flute Bottoming 4H5H | 5081-5 |
| Tap High Spiral Flute Bottoming 5H | 4681-5 |
| Tap Spiral Point Plug 4H5H | 4863-5 |
| Tap Spiral Point Plug 5H | 4763-5 |
| Tap Straight Flute Bottoming 4H5H | 4693-5 |
| Tap Straight Flute Bottoming 5H | 2093-5 |
| Tap Straight Flute Plug 4H5H | 4687-5 |
| Tap Straight Flute Plug 5H | 2087-5 |
| Reference Gage 4H | 4624-5 |
| Reference Gage 5H | 1324-5 |
| |
| Reference |
|---|
| Aerospace Standard Part Number | MA3329-105 |