| Specifications |
|---|
| Thread Size | 1-3/8-6 |
| Coating | No Finish |
| Wire Insert Series | Locking |
| Wire Insert Type | Tanged |
| Material | Titanium |
| Material | Titanium |
| Length Nominal Dia. | 1-1/2 Dia. |
| Material Specification | AMS 4957 & AMS 4958A |
| Number of Free Coils | 10-1/2 |
| Free Coil Diameter Min. | 1.598 in |
| Free Coil Diameter Max. | 1.643 in |
| Finish Specification | n/a |
| |
| Locking Torque Data |
|---|
| Locking Torque Max. | 1150 in·lb |
| Locking Torque Min. 15th Cycle | 185.0 in·lb |
| |
| Drilling Data |
|---|
| Suggested Drill Size ~ Aluminum | 1 27/64 |
| Suggested Drill Size ~ Steel, Magnesium, Plastic | 1 27/64 |
| Minimum Drilling Depth for Bottoming Taps | 2.729 in |
| Minimum Drilling Depth for Plug Taps | 3.062 in |
| Drilling Information | The minimum drilling depths shown below allow for the following recommended practices: 1. Countersinking the drilled hole to prevent a feather edge at the start of the tapped hole. 2. 3/4 - 1-1/2 pitch of insert ""set-down"" to allow for maximum production tolerance. Dimensions are shown for both plug and bottoming taps. (Note: Plug taps 5/16"" and smaller have a male center and the drilled hole depth dimensions allow for this length (one half of the diameter of the holt). Calculation of dimension ""F"" is as follows For Plug Taps 5/16"" and smaller: F = Insert Nominal Length (Q) + .5 (Bolt Nominal Diameter) + 4P (Tap Chamfer) + 1P (allowance for countersink and maximum insert set-down). For Plug Taps 3/8"" and larger: F = Insert Nominal Length(Q) + 4P (Tap Chamfer) + 1P (allowance for countersink and maximum insert set-down). For Bottoming Taps: F = Insert Nominal Length (Q) + 2P (Tap Chamfer) + 1P (allowance for countersink and maximum insert set-down). |
| |
| Tapping Data |
|---|
| Countersink Diameter Min. | 1.560 in |
| Countersink Diameter Max. | 1.590 in |
| Pitch Diameter Min. | 1.483 in |
| Pitch Diameter Max. ~ Class of Fit 3B_in | 1.490 in |
| Pitch Diameter Max. ~ Class of Fit 2B_in | 1.493 in |
| Minimum Tapping Depth | 2.230 in |
| Tap Major Diameter Max. | 1.598 in |
| |
| Taps & Gages |
|---|
| Tap Straight Flute Bottoming 2B | 20187-22 |
| Tap Straight Flute Bottoming 3B | 10187-22 |
| Tap Straight Flute Plug 2B | 18187-22 |
| Tap Straight Flute Plug 3B | 8187-22 |
| Reference Gage 2B | 1440-22 |
| Reference Gage 3B | 1688-22 |