3/8-16 X 1 1/4" Socket Head Cap Screw
SKU: 04570 |Details
| Specifications | |
|---|---|
| Manufacturer | Approved Supplier |
| Part Number | SW04570 |
| Description | 3/8"-16 X 1-1/4" Socket Head Cap Screw Alloy Steel Black |
| Thread Size | 3/8-16 |
| Length | 1-1/4" |
| Material | Alloy Steel |
| Finish | Black |
| Thread Specification | UNC-Coarse |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Series | Coarse |
| Industry Standards Met | ANSI/ASME B18.3, 1960 Series |
| System of Measurement | Inch |
| Head Diameter | .562/.540 |
| Head Height | .375/.368 |
| Head Style | Socket Head |
| Drive Type | Internal Hex |
| Drive Size | 5/16" |