| Specifications |
|---|
| Thread Size | 1-1/2-12 |
| Coating | Dry Film Lubricant |
| Wire Insert Series | Non-Locking |
| Wire Insert Type | Tanged |
| Material | Stainless Steel |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Length Nominal Dia. | 2-1/2 Dia. |
| Material Specification | AS7245 |
| Number of Free Coils | 39-7/8 |
| Free Coil Diameter Min. | 1.710 in |
| Free Coil Diameter Max. | 1.745 in |
| Finish Specification | AS5272 (Type I) |
| Finish Appearance | Dark Gray to Black |
| |
| Drilling Data |
|---|
| Suggested Drill Size ~ Aluminum | 1 33/64 |
| Suggested Drill Size ~ Steel, Magnesium, Plastic | 1 17/32 |
| Minimum Drilling Depth for Bottoming Taps | 4.083 in |
| Minimum Drilling Depth for Plug Taps | 4.250 in |
| Drilling Information | The minimum drilling depths shown below allow for the following recommended practices: 1. Countersinking the drilled hole to prevent a feather edge at the start of the tapped hole. 2. 3/4 - 1-1/2 pitch of insert ""set-down"" to allow for maximum production tolerance. Dimensions are shown for both plug and bottoming taps. (Note: Plug taps 5/16"" and smaller have a male center and the drilled hole depth dimensions allow for this length (one half of the diameter of the holt). Calculation of dimension ""F"" is as follows For Plug Taps 5/16"" and smaller: F = Insert Nominal Length (Q) + .5 (Bolt Nominal Diameter) + 4P (Tap Chamfer) + 1P (allowance for countersink and maximum insert set-down). For Plug Taps 3/8"" and larger: F = Insert Nominal Length(Q) + 4P (Tap Chamfer) + 1P (allowance for countersink and maximum insert set-down). For Bottoming Taps: F = Insert Nominal Length (Q) + 2P (Tap Chamfer) + 1P (allowance for countersink and maximum insert set-down). |
| |
| Tapping Data |
|---|
| Countersink Diameter Min. | 1.600 in |
| Countersink Diameter Max. | 1.630 in |
| Pitch Diameter Min. | 1.554 in |
| Pitch Diameter Max. ~ Class of Fit 3B_in | 1.560 in |
| Pitch Diameter Max. ~ Class of Fit 2B_in | 1.562 in |
| Minimum Tapping Depth | 3.830 in |
| Tap Major Diameter Max. | 1.613 in |
| |
| Taps & Gages |
|---|
| Tap Straight Flute Bottoming 2B | 20193-24 |
| Tap Straight Flute Bottoming 3B | 10193-24 |
| Tap Straight Flute Plug 2B | 18193-24 |
| Tap Straight Flute Plug 3B | 8193-24 |
| Reference Gage 2B | 1441-24 |
| Reference Gage 3B | 1694-24 |