| Specifications |
|---|
| Thread Size | M4X0.7 |
| Coating | No Finish |
| Wire Insert Series | Non-Locking |
| Wire Insert Type | Tanged |
| Material | Nitronic 60 |
| Material | Nitronic 60 |
| Length Nominal Dia. | 2 Dia. |
| Material Specification | Alloy number UNS S21800 |
| Number of Free Coils | 8-5/8 |
| Free Coil Diameter Min. | 5.05 mm |
| Free Coil Diameter Max. | 5.60 mm |
| Finish Specification | n/a |
| Parts Per Reel | 1000 |
| |
| Drilling Data |
|---|
| Minimum Drilling Depth for Bottoming Taps | 10.80 mm |
| Minimum Drilling Depth for Plug Taps | 14.20 mm |
| Drilling Information | The minimum drilling depths shown below allow for the following recommended practices: 1. Countersinking the drilled hole to prevent a feather edge at the start of the tapped hole. 2. 3/4 - 1-1/2 pitch of insert "set-down" to allow for maximum production tolerance. Dimensions are shown for both plug and bottoming taps. (Note: Plug taps M8 and smaller have a male center and the drilled hole depth dimensions allow for this length (one half of the diameter of the holt). Calculation of dimension "F" is as follows: For Plug Taps M8 and smaller: F = Insert Nominal Length (Q) + .5 (Bolt Nominal Diameter) + 4P (Tap Chamfer) + 1P (allowance for countersink and maximum insert set-down). For Plug Taps M10 and larger: F = Insert Nominal Length(Q) + 4P (Tap Chamfer) + 1P (allowance for countersink and maximum insert set-down). For Bottoming Taps: F = Insert Nominal Length (Q) + 2P (Tap Chamfer) + 1P (allowance for countersink and maximum insert set-down). |
| |
| Tapping Data |
|---|
| Countersink Diameter Min. | 4.70 mm |
| Countersink Diameter Max. | 5.30 mm |
| Pitch Diameter Min. | 4.46 mm |
| Pitch Diameter Max. ~ Class of Fit 4H_mm | 4.51 mm |
| Pitch Diameter Max. ~ Class of Fit 5H_mm | 4.53 mm |
| Minimum Tapping Depth | 8.70 mm |
| Tap Major Diameter Max. | 5.01 mm |
| |
| Taps & Gages |
|---|
| Tap High Spiral Flute Bottoming 4H5H | 5081-4 |
| Tap High Spiral Flute Bottoming 5H | 4681-4 |
| Tap Spiral Point Plug 4H5H | 4863-4 |
| Tap Spiral Point Plug 5H | 4763-4 |
| Tap Straight Flute Bottoming 4H5H | 4693-4 |
| Tap Straight Flute Bottoming 5H | 2093-4 |
| Tap Straight Flute Plug 4H5H | 4687-4 |
| Tap Straight Flute Plug 5H | 2087-4 |
| Reference Gage 4H | 4624-4 |
| Reference Gage 5H | 1324-4 |