1" SAE Flat Washer Steel Grade L9 Black Oxide and Oil or Wax
SKU: 124680 |Details
| Specifications | |
|---|---|
| Washer Type | SAE Grade 9 |
| Material | Steel |
| Finish | Black Oxide |
| System of Measurement | Inch |
| Inner Diameter | 1 1/16" |
| Outer Diameter | 2" |
| Thickness | 5/32" |
| Industry Standards Met | SAE |
| Bolt Size | 1" |
| Facet ID | 1.06250000 |
| Facet OD | 2.00000000 |
| Thickness | 0.16000000 |
| Manufacture | Approved Supplier |