1/4" X 1 3/4" Fender Washer Steel Zinc
SKU: 112070 |Details
| Specifications | |
|---|---|
| Product Description | Fender Washer, 1/4 x 1-3/4 x 0.036-0.08" Steel Zinc |
| Washer Type | Fender |
| Material | Steel |
| Finish | Zinc |
| System of Measurement | Inch |
| Inner Diameter | 0.271-0.291 |
| Outer Diameter | 1.74-1.76 |
| Thickness | 0.065 |
| Facet Bolt Size | 1/4" |
| Bolt Size | 1/4" |
| Material Specification | Washers shall be punched from hot-rolled, hot-rolled and pickled or cold-rolled steel, or shall be machined from bar stock or tubing, or may be forged at the manufacturer's option. |
| Finish Specification | Zinc Plated |
| Facet ID | 0.28100000 |
| Facet OD | 1.75000000 |
| Thickness | 0.06500000 |
| Thickness Range | 0.036-0.080" |
| Manufacture | Approved Supplier |