1/4-20 X 3/4" Socket Head Cap Screw Full Thread
SKU: 02902 |Details
| Specifications | |
|---|---|
| Manufacturer | Approved Supplier |
| Part Number | SW02902 |
| Description | 1/4"-20 X 3/4" Socket Head Cap Screw Alloy Steel Black |
| Thread Size | 1/4-20 |
| Length | 3/4" |
| Material | Alloy Steel |
| Finish | Black |
| Thread Specification | UNC-Coarse |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Series | Coarse |
| Industry Standards Met | ANSI/ASME B18.3, 1960 Series |
| System of Measurement | Inch |
| Head Diameter | .375/.354 |
| Head Height | .250/.244 |
| Head Style | Socket Head |
| Drive Type | Internal Hex |
| Drive Size | 3/16" |