1/2" SAE Flat Washer Carbon Steel F436 Plated Zinc Yellow
SKU: 80548 |Details
| Specifications | |
|---|---|
| Washer Type | SAE Type A Narrow |
| Material | Carbon Steel |
| Finish | Zinc, Yellow |
| System of Measurement | Inch |
| Inner Diameter | 17/32" |
| Outer Diameter | 1 1/16" |
| Thickness | 9/64" |
| Industry Standards Met | SAE |
| Specifications Met | ASTM F436 |
| Facet Bolt Size | 1/2" |
| Bolt Size | 1/2" |
| Facet ID | 0.53130000 |
| Facet OD | 1.06250000 |
| Thickness | 0.13700000 |
| Manufacture | Approved Supplier |