| Specification |
|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part No. | TSO4-440-125NC |
| Description | #4-40 X 0.125 Thin Sheet, Thru-Hole Standoff, 400 Series Stainless Steel |
| Type | TSO4 |
| Thread Size | #4-40 |
| Thread Code | 440 |
| Length Code | 125 |
| Style | #1 |
| Material | 400 Series Stainless Steel |
| Finish | Electroless Nickel over Copper over Nickel Strike Per ASTM B733 |
| Length | 0.125 in ± .003 |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 88 / HB 183 or less |
| Min. Sheet Thickness | 0.025 in |
| Hole Size in Sheet | 0.166 in + .003 - .000 |
| C | 0.165 in +.000-.005 |
| F | 0.22 in Min. |
| H | 0.187 in Nom. |
| Min. Dist. Hole Centerline To Edge | 0.23 in |
| Thread Specification | Internal, ASME B1.1, 2B ASME B1.13M, 6H |
| |
| Tooling |
|---|
| Anvil Part No. | 970200487300 |
| Punch Part No. | 975200048 |