SP-032-2 PEM Self-Clinching Nut
SKU: 15533 | MPN: SP-032-2Details
| Specification | |
|---|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part Number | SP-032-2 |
| Description | SP-032-2 Standard Profile Nut |
| Product Type | SP |
| Thread Size | #10-32 |
| Material Specification | Age Hardened A286 Stainless Steel |
| Finish Specification | Passivated and/or tested per ASTM A380 |
| Shank Code | 2 |
| A Shank Max. | .054 in |
| Min. Sheet Thickness | .056 in |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 90/HB 185 or Less |
| Thread Specification | Internal, ASME B1.1, 2B |
| Material Finish | Passivated and/or tested per ASTM A380 |
| C | 0.249 in Max. |
| E | .340 in ± .010 |
| T | 0.090 in ± .010 |
| Hole Size in Sheet | .250 in + .003 - .000 |