| Specification |
|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part Number | SL-M6-2ZI |
| Description | SL-M6-2ZI Locking Thread Nut |
| Product Type | SL |
| Thread Size | M6X1 |
| Material Specification | Heat-Treated Carbon Steel |
| Finish Specification | Zinc plated per ASTM B633, SC1 (5µm), Type III, colorless |
| Shank Code | 2 |
| A Shank Max. | 2.21 mm |
| Min. Sheet Thickness | 2.3 mm |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 80 / HB 150 or less |
| Thread Specification | Internal, ASME B1.13M, 6H |
| Material Finish | Zinc Plated, 5µm, Colorless |
| E | 11.18 mm ± 0.25 |
| T | 4.08 mm ± 0.25 |
| Hole Size in Sheet | 8.75 mm +0.08 |