| Specification |
|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part Number | SL-M3-1ZI |
| Description | SL-M3-1ZI Locking Thread Nut |
| Product Type | SL |
| Thread Size | M3X0.5 |
| Material Specification | Heat-Treated Carbon Steel |
| Finish Specification | Zinc plated per ASTM B633, SC1 (5µm), Type III, colorless |
| Shank Code | 1 |
| A Shank Max. | 0.98 mm |
| Min. Sheet Thickness | 0.97 mm |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 80 / HB 150 or less |
| Thread Specification | Internal, ASME B1.13M, 6H |
| Material Finish | Zinc Plated, 5µm, Colorless |
| E | 6.35 mm ± 0.25 |
| T | 1.5 mm ± 0.25 |
| Hole Size in Sheet | 4.22 mm +0.08 |