| Specification |
|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part Number | SL-M10-2ZI |
| Description | SL-M10-2ZI Locking Thread Nut |
| Product Type | SL |
| Thread Size | M10X1.5 |
| Material Specification | Heat-Treated Carbon Steel |
| Finish Specification | Zinc plated per ASTM B633, SC1 (5µm), Type III, colorless |
| Shank Code | 2 |
| A Shank Max. | 3.05 mm |
| Min. Sheet Thickness | 3.18 mm |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 80 / HB 150 or less |
| Thread Specification | Internal, ASME B1.13M, 6H |
| Material Finish | Zinc Plated, 5µm, Colorless |
| E | 17.35 mm ± 0.25 |
| T | 7.48 mm ± 0.25 |
| Hole Size in Sheet | 14 mm +0.08 |