LKA-032-2 PEMFLEX® Self-locking, Self-clinching Fasteners
SKU: 18436 | MPN: LKA-032-2Details
| Specification | |
|---|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part Number | LKA-032-2 |
| Description | LKA-032-2 Locking Thread Nut |
| Product Type | LKA |
| Thread Size | #10-32 |
| Material Specification | 7075-T6 Aluminum |
| Finish Specification | Plain |
| Shank Code | 2 |
| A Shank Max. | .054 in |
| Min. Sheet Thickness | .056 in |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 70 / HB 125 or Less |
| Thread Specification | Internal, ANSI B1.1, 3B |
| Material Finish | Plain |
| C | .311 in Max. |
| E | .375 in Nom. |
| Hole Size in Sheet | .312 in + .003 - .000 |