| Specification |
|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part Number | LK-M4-2MD |
| Description | LK-M4-2MD Locking Thread Nut |
| Product Type | LK |
| Thread Size | M4X0.7 |
| Material Specification | Carbon Steel |
| Finish Specification | Black, Dry-film Lubricant over Zinc Phosphate |
| Shank Code | 2 |
| A Shank Max. | 1.38 mm |
| Min. Sheet Thickness | 1.40 mm |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 70 / HB 125 or Less |
| Thread Specification | Internal, ANSI/ASME B1.13M, 6H |
| Material Finish | Black, Dry-film Lubricant over Zinc Phosphate |
| C | 6.73 mm Max. |
| E | 8.73 mm Nom. |
| Hole Size in Sheet | 6.76 mm +0.08 |