LK-832-1MD PEMFLEX® Self-locking, Self-clinching Fasteners
SKU: 18458 | MPN: LK-832-1MDDetails
| Specification | |
|---|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part Number | LK-832-1MD |
| Description | LK-832-1MD Locking Thread Nut |
| Product Type | LK |
| Thread Size | #8-32 |
| Material Specification | Carbon Steel |
| Finish Specification | Black, Dry-film Lubricant over Zinc Phosphate |
| Shank Code | 1 |
| A Shank Max. | .038 in |
| Min. Sheet Thickness | .038 in |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 70 / HB 125 or Less |
| Thread Specification | Internal, ANSI B1.1, 3B |
| Material Finish | Black, Dry-film Lubricant over Zinc Phosphate |
| C | .265 in Max. |
| E | .343 in Nom. |
| Hole Size in Sheet | .266 in + .003 - .000 |