| Specification |
|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part Number | HFHS-0518-28 |
| Description | HFHS-0518-28 Heavy Duty Studs, non Flush |
| Product Type | HFHS |
| Thread Size | 5/16-18 |
| Length | 1.75 in |
| Material Specification | 300 Series Stainless Steel |
| Finish Specification | Passivated and/or tested per ASTM A380 |
| Sheet Thickness | 0.075 in |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 70/HB 125 or Less |
| Thread Specification | External, ANSI B1.1, 2A |
| Fastener Material | 300 Series Stainless Steel |
| Material Tensile Strength | 75 ksi / 515 MPa |
| Material Code | S |
| H | 0.480 in ±0.01 |
| S | 0.140 in Max. |
| T | 0.070 in Max. |
| Hole Size in Sheet | 0.312 in + .005 - .000 |
| Min. Dist. Hole C/L to Edge | 0.500 in |