AEFKS-M8-3.0BZN Flat Head, Round Body, Knurled Closed End, M8X1.25 (0.50 - 3.00 mm) Grip, Steel, Zinc-Nickel
SKU: 87330 | MPN: AEFKS-M8-3.0BZNDetails
| Specifications | |
|---|---|
| Atlas Brand Rivet Nuts | Flat Head Knurled Round Body Blind Threaded Insert |
| Manufacturer's Part Number | AEFKS-M8-3.0BZN |
| Thread Size | M8X1.25 |
| Grip Range | 0.50 - 3.00 mm |
| Length | 24.80 mm |
| B | 16.00 mm |
| C | 1.50 mm |
| D | 11.00 mm |
| M | 17.95 mm |
| Hole Size in Sheet | 11.00 +0.10 |
| Manufacturer | Atlas |
| Thread Specification | 6H per ASME B1.13M |
| Finish Specification | Zinc Nickel |
| Additional Information | Flat head design for high load applications. Knurled body for high torque applications. Standard material: Low Carbon Steel. Materials available on special order: 300 Series Stainless Steel, Alloy No. 260 Brass, 6053-T4 or 6061-T4 Aluminum. |