| Specifications |
|---|
| Atlas Brand Rivet Nuts | Flat Head Knurled Round Body Blind Threaded Insert |
| Manufacturer's Part Number | AEFKS-M6-5.5BZI |
| Thread Size | M6X1 |
| Grip Range | 3.00 - 5.50 mm |
| Length | 24.90 mm |
| B | 13.00 mm |
| C | 1.50 mm |
| D | 8.98 mm |
| M | 16.95 mm |
| Hole Size in Sheet | 9.00 +0.10 |
| Manufacturer | Atlas |
| Thread Specification | 6H per ASME B1.13M |
| Finish Specification | RoHS Compliant Zinc Clear per ASTM B 633, Fe/Zn 8, Type V |
| Additional Information | Flat head design for high load applications. Knurled body for high torque applications. Standard material: Low Carbon Steel. Materials available on special order: 300 Series Stainless Steel, Alloy No. 260 Brass, 6053-T4 or 6061-T4 Aluminum. |