AEFKS-M5-3.0BSZN Flat Head, Round Body, Knurled Closed End, M5X0.8 (0.50 - 3.00 mm) Grip, Steel, Zinc-Nickel Sealant Under Head
SKU: 87303 | MPN: AEFKS-M5-3.0BSZNDetails
| Specifications | |
|---|---|
| Atlas Brand Rivet Nuts | Flat Head Knurled Round Body Blind Threaded Insert |
| Manufacturer's Part Number | AEFKS-M5-3.0BSZN |
| Thread Size | M5X0.8 |
| Grip Range | 0.50 - 3.00 mm |
| Length | 18.00 mm |
| B | 10 mm |
| C | 1.00 mm |
| D | 6.98 mm |
| M | 13.55 mm |
| Hole Size in Sheet | 7.00 +0.10 |
| Manufacturer | Atlas |
| Thread Specification | 6H per ASME B1.13M |
| Finish Specification | Zinc Nickel |
| Additional Information | Flat head design for high load applications. Knurled body for high torque applications. Standard material: Low Carbon Steel. Materials available on special order: 300 Series Stainless Steel, Alloy No. 260 Brass, 6053-T4 or 6061-T4 Aluminum. |