AEFKS-M3-2.0BSZN Flat Head, Round Body, Knurled Closed End, M3X0.5 (0.50 - 2.00 mm) Grip, Steel, Zinc-Nickel Sealant Under Head
SKU: 87287 | MPN: AEFKS-M3-2.0BSZNDetails
| Specifications | |
|---|---|
| Atlas Brand Rivet Nuts | Flat Head Knurled Round Body Blind Threaded Insert |
| Manufacturer's Part Number | AEFKS-M3-2.0BSZN |
| Thread Size | M3X0.5 |
| Grip Range | 0.50 - 2.00 mm |
| Length | 14.10 mm |
| B | 8.00 mm |
| C | 0.75 mm |
| D | 5.00 mm |
| M | 10.35 mm |
| Hole Size in Sheet | 5.00 +0.10 |
| Manufacturer | Atlas |
| Thread Specification | 6H per ASME B1.13M |
| Finish Specification | Zinc Nickel |
| Additional Information | Flat head design for high load applications. Knurled body for high torque applications. Standard material: Low Carbon Steel. Materials available on special order: 300 Series Stainless Steel, Alloy No. 260 Brass, 6053-T4 or 6061-T4 Aluminum. |