5/16" SAE Flat Washer Steel Plated Zinc Clear
SKU: 25075 |Details
| Specifications | |
|---|---|
| Washer Type | SAE Type A Narrow |
| Material | Steel |
| Finish | Zinc |
| System of Measurement | Inch |
| Inner Diameter | 11/32" |
| Outer Diameter | 11/16" |
| Thickness | 1/16" |
| Industry Standards Met | SAE |
| Specifications Met | ASME B18.22.1 |
| Facet Bolt Size | 5/16" |
| Bolt Size | 5/16" |
| Facet ID | 0.34380000 |
| Facet OD | 0.68750000 |
| Thickness | 0.06550000 |
| Manufacture | Approved Supplier |