| Specifications |
|---|
| Thread Size | #10-24 |
| Coating | No Finish |
| Wire Insert Series | Non-Locking |
| Wire Insert Type | Tanged |
| Material | Nitronic |
| Material | Nitronic 60 |
| Length Nominal Dia. | 1 Dia. |
| Material Specification | Alloy number UNS S21800 |
| Number of Free Coils | 2-7/8 |
| Free Coil Diameter Min. | .244 in |
| Free Coil Diameter Max. | .259 in |
| Finish Specification | n/a |
| |
| Drilling Data |
|---|
| Suggested Drill Size ~ Aluminum | 13/64 |
| Suggested Drill Size ~ Steel, Magnesium, Plastic | #5 |
| Minimum Drilling Depth for Bottoming Taps | .357 in |
| Minimum Drilling Depth for Plug Taps | .535 in |
| Drilling Information | The minimum drilling depths shown below allow for the following recommended practices: 1. Countersinking the drilled hole to prevent a feather edge at the start of the tapped hole. 2. 3/4 - 1-1/2 pitch of insert ""set-down"" to allow for maximum production tolerance. Dimensions are shown for both plug and bottoming taps. (Note: Plug taps 5/16"" and smaller have a male center and the drilled hole depth dimensions allow for this length (one half of the diameter of the holt). Calculation of dimension ""F"" is as follows For Plug Taps 5/16"" and smaller: F = Insert Nominal Length (Q) + .5 (Bolt Nominal Diameter) + 4P (Tap Chamfer) + 1P (allowance for countersink and maximum insert set-down). For Plug Taps 3/8"" and larger: F = Insert Nominal Length(Q) + 4P (Tap Chamfer) + 1P (allowance for countersink and maximum insert set-down). For Bottoming Taps: F = Insert Nominal Length (Q) + 2P (Tap Chamfer) + 1P (allowance for countersink and maximum insert set-down). |
| |
| Tapping Data |
|---|
| Countersink Diameter Min. | .240 in |
| Countersink Diameter Max. | .270 in |
| Pitch Diameter Min. | .217 in |
| Pitch Diameter Max. ~ Class of Fit 3B_in | .219 in |
| Pitch Diameter Max. ~ Class of Fit 2B_in | .220 in |
| Minimum Tapping Depth | .230 in |
| Tap Major Diameter Max. | .248 in |
| |
| Taps & Gages |
|---|
| Tap High Spiral Flute Bottoming 2B | 6905-3 |
| Tap High Spiral Flute Bottoming 3B | 5905-3 |
| Tap Roughing | n/a |
| Tap Spiral Point Plug 2B | 3CSA |
| Tap Spiral Point Plug 3B | 3CSB |
| Tap Straight Flute Bottoming 2B | 3CBA |
| Tap Straight Flute Bottoming 3B | 3CBB |
| Tap Straight Flute Plug 2B | 3CPA |
| Tap Straight Flute Plug 3B | 3CPB |
| Reference Gage 2B | 1440-3 |
| Reference Gage 3B | 1688-3 |
| Working Gage 2B | 3688-3 |
| Working Gage 3B | 1442-3 |